HTML

Socialweb.blog.hu

Egyszer volt, hol nem volt, a wave tengerén túl, a facebook hegyeken át, ahol már csak a twitter madár költ, volt egyszer egy blog, amely lelkesen gyűjtötte a hazai és a külföldi híreket a social media témakörben.

RSS

Friends

Hasznos prezentációk

Licenc

Creative Commons Licenc

Linkblog

A felhő halála

2009.09.02. 13:46 gored

Gondolom az emberiség nagyja velem együtt szembesült azzal, hogy tegnap este leállt a Gmail. Az, hogy az adatainkat a "cloud"-ra bízzuk rendkívül sok előnnyel jár. Bárhonnan, bármikor el tudjuk érni adatainkat, gyorsan és egyszerűen, mindössze egy internet kapcsolat szükséges hozzá. Ez mind szép és jó, amíg, valami oknál fogva az egész összeomlik. Tegnap pl. a Google-nál egy egyszerű művelet miatt tört ki a káosz.

 

Here’s what happened: This morning (Pacific Time) we took a small fraction of Gmail’s servers offline to perform routine upgrades. This isn’t in itself a problem — we do this all the time, and Gmail’s web interface runs in many locations and just sends traffic to other locations when one is offline.

However, as we now know, we had slightly underestimated the load which some recent changes (ironically, some designed to improve service availability) placed on the request routers — servers which direct web queries to the appropriate Gmail server for response. At about 12:30 pm Pacific a few of the request routers became overloaded and in effect told the rest of the system “stop sending us traffic, we’re too slow!”. This transferred the load onto the remaining request routers, causing a few more of them to also become overloaded, and within minutes nearly all of the request routers were overloaded. As a result, people couldn’t access Gmail via the web interface because their requests couldn’t be routed to a Gmail server. IMAP/POP access and mail processing continued to work normally because these requests don’t use the same routers.

The Gmail engineering team was alerted to the failures within seconds (we take monitoring very seriously). After establishing that the core problem was insufficient available capacity, the team brought a LOT of additional request routers online (flexible capacity is one of the advantages of Google’s architecture), distributed the traffic across the request routers, and the Gmail web interface came back online.

 

Frissítés miatt néhány szervert lekapcsoltak (szokványos dolog, nap-mint nap eljátszák ezt a háttérben), azonban valami miatt rosszul becsülték meg a maradék szerverek teherbíró képességét, és domino-effekt szerűen összeomlott az egész. Levelező kliensekkel (beleértve a mobilokat is) viszont nem volt semmi probléma, mivel azokat a kéréseket más szerverek szolgálják ki. Végül is tartalék szerverek hadba állításával könnyedén orvosolták a bajokat és happy end lett a vége.

Történt már ilyen. Azonban érdemes megfigyelni az emberek reakcióit a hibára. Nincs gmail? Irány a twitter és a facebook! A twitter-t pedig ismerjük, mennyire bírja a hirtelen jött adatforgalmat. A felhasználókban kialakult egyfajta kommunikácós csatorna sorrend, ha valami kiesik, akkor rögtön váltanak, hogy megtudják, mi történt az elsővel. Elképzelhető, hogy egy nagyobb "cloud-elem" kiesése miatt a felhasználók egy másik szolgáltatót választanak, ami szintén nem bírja a hirtelen jött tömeget és ugyanúgy összeomlik, egyfajta lánreakciót kialakítva. Persze ezek a szolgáltatások (gmail, twitter, facebook) még messze nem olyan elterjedtek (kishazánkban), hogy nagyobb riadalmat váltsanak ki, de azért nem árt elgondolkodni, a jövőben milyen hatásai lehetnek egy esetleges globális cloud-összeomlásnak

 

Szólj hozzá!

Címkék: gmail facebook twitter cloud

A bejegyzés trackback címe:

https://socialweb.blog.hu/api/trackback/id/tr321355285

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása